Fringe 1. Sezon Bölüm Özetleri

 

 

------------------------------------------------
Fringe - Sezon 1 Bölüm 1: Pilot


Bölüm Adı: Pilot
———–

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Lance Reddick, Mark Valley, Kirk Avecedo, Jasika Nicole, Blair Brown
———–

Konu: 657 sefer sayılı yolcu uçağı Boston havaalanına yaklaşmak üzeridir ki aniden bir türbülansa girer, görünüşte herhangi bir sorun olmasa da uçakta dehşet ve tüyler ürpertici bir olay olur. Uçak, otomatik pilot sayesinde iniş yapar fakat kapılar açıldığında ise içerideki herkesin vücut derilerinin eridiği ve iskeletlerinin kaldığı görür, olaya FBI el atar ve soruşturma başlatılır…
———–Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -

657 sefer sayılı yolcu uçağı Boston’a doğru ilerlemektedir. Her şeyin yolunda gittiği bir an da görünüşte bir hava boşluğuna girildiği görülür. Uçak, ani bir şekilde hava boşluğundan dolayı sallanmaya başlar. Biraz sonra bu durum giderek şiddetlenir. Daha sonrada nedeni belli olmaksızın yolcuların vücutları erimeye başlar. Uçağın pilotları zor da olsa uçağı Boston’a indirmeyi başarılar. Fakat, yolcu kabini ise tamamen derisinden bütün vücutlarına kadar erimiş yolcularla doludur. Olaya hemen FBI el atar ve soruşturma başlatılır.
Olay yerine olay yeri soruşturma sorumlusu ajan Phillip Broyles ve ajan Charlie Francis gelir. Daha sonra iki sevgili olan ajan Olivia Dunham ve John Scott gelirler. İlk başta olay bir terorizm saldırısı olarak düşünülür fakat içeri girildiğinde bu olayın terorizmden öte bir olay olduğu anlaşılır. Soruşturma sırasında merkeze şüpheli bir adamın bir depo gibi bir yer de elinde çantayla dolaştığının bilgisi gelir. Bunun üzerine, ajan Olivia Dunham ve John Scott olay yerine intikal ederler. Ajan John Scott, teker teker depoları ararken ajan Olivia Dunham ise dışarıyı kontrol etmektedir. Ajan John Scot deproların birini kontrol ettiği sırada değişik deney düzenekleri ve denek hayvanlarını görür. Tam bu sırada arkasında depodan tesadüf eseri aradıkları şüpheli çıkar, şüpheli bütün dur uyarına rağmen oradan kaçar, John Scott peşine takılır. Daha sonra Olivia’yı ararak ondan yardım ister. John, tam şüpheliyi yakalamak üzeridir ki şüpheli elindeki cep telefonu kullanarak depoların bulunduğu alanı patlatır. Her iki ajanda patlamanın etkisiyle yere düşürler ve bu sırada şüpheli oradan kaçmayı başarır. Olay yerinde yarı baygın olarak bulunan iki ajan hemen hastaneye kaldırır. Olivia’nın durumu iyidir fakat John Scot durumu ise çok kötüdür. Üzerindeki derisi yok olmuştur. Bütün iç organları gözükmektedir. Hastane doktoru, durumun çok iyi olmadığını ve John’un bu durumdan kurtulmasının mucizlere bağlı olduğunu söyler.
Olivia, bu durum karşısında çok özülür. Sevdiği adam ölmek üzeridir. Fakat o bir şey yapamıyordur. Daha, sonra bu tür vakaaları araştırmaya başlar. Ve yaptığı araştırmalar sonucunda Dr. Walter Bishop adında birisini bulur. Daha sonra, Dr. Walter Bishop’un zamanında devlet adına bir takım gizli çalışmalarda bulunduğunu öğrenir. Ona ulaşmak için, oğlu Peter Bishop temasa geçerek zorlada olsa onu babasınla konuşmasını ikna eder çünkü Dr. Walter Bishop bir akıl hastanesinde tutulmaktadır. Yaşanan bu olay Dr. Walter Bishop’a anlatılarak yardımının gerektiği belirtilir. Dr. Walter Bishop ilk önce hastayı(John) görmek ister. Bu durum zor da olsa kabul edilir ve Dr. Walter Bishop ajan John Scott’ın yanına götürülür. Dr. Walter Bishop, ajan John Scott’ın adeta bir seffaf bir jel gibi duran derisinden bir örnek alır fakat bunu inceleyecek bir labarutuvar’ı yoktur. Bunun için eskiden Harvard Üniversitesinde devlet adına yaptığı gizli araştırmaları(Işınlanma, zamanda seyahat, diriltme, ölüyle zihinde konuşma…) yaptığı yerin açılmasını ister. Ve çalışmalarına burada başlar. Daha önemlisi ise olayı çözecek kişiyi yani şüpheliyi sadece ajan John Scott görebilmiştir. Olivia’nın amacı ise sevgilisi John’u hayata bir yolla olsa da hayata döndürerek şüphelinin tanımlamasını sağlamaktır.


Dizinin bundan sonrası çok fazla spoiler içerdiğinden ve yazınının amacının tanıtım olduğundan yazmaya gerek yok 

Dizinin bana verdiği ilk izlenim; LOST oldu diyebilirim. Jenerikteki “Fringe”in 3 boyutlu yazılımı ile LOST’un yazılımı az da olsa benziyor. Yine, dizi içinde kullananlar birkaç müzik LOST’tan alınmış. Ayrıca, sahne geçişlerinde gerelimli bir müzik ile kesilmesi yine LOST’u hatırlatıyor. Buna ek olarak, yine LOST’ta gördüğümüz “Hansolo Foundation” ya da “Dharma Initiative” gibi benzer bir kurum “Fringe”te de pek iyi işlerle uğraşmıyor. Diğer bir benzer bir nokta da, genellikle standart olan yer ve zamanların ekran köşelerinde yazılması yerine 3 boyutlu olarak sahne için yazılması. Bu 3 boyutlu yazı şekli de LOST’un DVD menülerinde var. Şunu da yazmadan geçmek istemiyorum. Evet, yine sayılar var. Ama gerçekten bir anlama sahipler mi yoksa sadece bulundukları odaları temsil ediyorlar ona bir anlam veremedim. Belki de ileride bir şeyler çıkabilir. Yalnız şunu unutmamak lazım. Bilim kurgu severler için gerçekten ilginç bir dizi diyebilirim. Bunu izlediğinizde fark edebilirsiniz. Yine klasik olarak J. J. Abrams şaşırtmacaları ve gizemleri diziye yerleştirilmiş. Oyuncu kadrosunun iyi seçilmesi otomatik olarak oyunculukları üst seviye çekmiş. 2008-2009 sezonunda yayınlanacak olan Fringe genele bakıldığında iyi bir pilot olmuş diyebilirim. ------------------------------------------------Fringe - Sezon 1 Bölüm 2: The Same Old Story

Bölüm Adı: The Same Old Story
———–

Yayın Tarihi: 16 Eylül 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Lance Reddick, Mark Valley, Kirk Avecedo, Jasika Nicole, Blair Brown
———–

Konu: Olivia, Peter ve Dr. Walter Bishop garip bir şekilde bebeğini dünya getirmiş kadının ölüm nedeni araştırmaktadırlar. Olayı garip kılan noktalar ise kadının sadece birkaç saat öncesinden hamile kalıp bu bebeği dünyaya getirmesi ve gelişimini tamamlayarak doğan çocuğun birkaç dakika içinde 80 yaşına gelmesidir. Bu durum karşısında Olivia, Massive Dynamic’in patronu Nina Sharp’tan yardım ister.

------------------------------------------------
Fringe - Sezon 1 Bölüm 3: The Ghost Network
Bölüm Adı: The Ghost Network
———–

Yayın Tarihi: 23 Eylül 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Zak Orth (Roy McComb), Peter Hermann (Grant Davidson); David Lansbury (Matthew Zeigler), Donnie Keshawarz (Gerald) ve Brian Tarantina (İsimsiz #01)
———–

Konu: Bu bölümde, geleceği görme yeteneğine sahip olan bir ortaya çıkar ve yine garip bir olayla terör saldırısının yapılacağını söyler. Dr. Bishop liderliğindeki ekip, bu saldırı olmadan önce saldırıyı önlemeye çalışırlar.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -

3. bölüm br adamın St. Anne Katedrali’ne günah çıkarmak için gelmesiyle başlar. Bu adam iyi bir insan olduğunu ama bir şeyler gördüğünü söyler pedere. Bir otobüste olacaklardan bahseder ve oradan kaçarak uzaklaşır.
Bir sonraki sahnede Roy denen adamın pedere anlattıkları sahne bir yol kenarında polislerin karşısına çıkar. O sırada John Scott’ın cenaze töreni yapılmaktadır. Törenden sonra Broyles, Ajan Dunham’ı alır ve götürür.
O esnada Dr. Bishop ve oğlu, baba-oğul oturmuş bir şeyler yerler. Sonra Peter yerinden kalkarak fotoğraflarını çeken adama doğru yürür ve ona eğer kendisini buralarda gördüğünü kimseye söylerse onu pişman edeceğini söyler ve fotoları elinden alır. Sonra Peter’a bir telefon gelir. Tabii ki arayan Broyles’tir ve hep beraber otobüsün yanında toplanırlar. Broyles hepsine detaylardan bahseder. Dr. Bishop incelemek üzere birkaç cesedi laboratuarına götürür. Diğer cesetler de FBI tesislerine götürülür.
Diğer sahnede iki adam bir çantayı karıştırmaktadırlar, aradıklarını bulamayınca birini ararlar ve Latince konuşmaya başlarlar. Bu esnada Roy yine bir şeyler görmektedir.
Harvard’da olay yerindeki maddeyi araştıran Dr. Bishop maddenin silikon bazlı aerosolden bir şekilde katı hale geçtiğini söyler.
FBI tesisinde araştırma yapılırken cesetler üzerinde bulunan kamera kayıtları incelenir ve bu kayıtlarda bir kadının çantasının olmadığı farkedilir. Hemen kadının kim olduğuna bakılır ve Narkotik Büro’da çalıştığı öğrenilir. Bir şeyler öğrenmek için Narkotik’ten bir ortağı çağırılır. Ortak konuşma sonrası son bir veda etmek istediğini söyler. Cesedin yanına gider ve vedasını eder.
Biraz sonra Dr. Bishop maddeyi çözdüğü müjdesini verir. Madde, havadaki nitrojenle birleşince katı hale geçen bir türdendir. Bu şeyi kimin ürettiği konusunda akla ilk gelen Massive Dynamic olur.
FBI’a bir ihbat gelmiştir. Bir adamın pedere otobüsle ilgili bir şeyler anlattığı ihbarı. Bu ihbarı peder yapmıştır. FBI bunun üzerine Roy’un evine gider ve şök bir manzarayla karşılaşır. Birçok aydınlatılmamış hatta halka bile açıklanmamış olayın bir çizimi ya da maketi daha olay gerçekleşmeden önce yapılmış halde evde durmaktadır. Buna Hamburg uçağı olayı da dahildir.
Sonra Roy FBI bürosuna çağrılır ve ifadesi alınır. Bu esnada Dunham, Nina Sharp’a bu maddenin sırrını öğrenmek için gider. Ama Nina, bunu bir düzine yere sattıklarını ve hangisinin bunu yaptıklarını bilemeyeceklerini söyler.
Dr. Bishop’un teorisi Roy’un psişik olarak bu olayı bilen bir grup insanla bağlantılı olduğu şeklindedir. Dr. Bishop önce Roy’u tomografi makinesine sokar ama bir şeyler ters gider ve geri çıkarılır. Dr. Bishop, Roy’un kanında divxmdivxmdivxmdivxml olduğunu söyler. Bir zamanlar normalde keşfedilmişin dışında bir dalga spekturumunu bulmaya çalışmışlardır. Bu dalgaların bilgi iletiminde kimsenin haberi olmadan kullanılabileceğini düşünmüşlerdir. Buna da “Hayalet Ağ” adını vermişlerdir. Dr. Bishop anlatmaya devam ederken, oğlu dosyalarda Roy’un babasının eski bir deneği olduğunu görür.
Bishop’a göre Roy zamanla bir alıcı durumuna gelmiştir. Yani birisi “Hayalet Ağ”ı tamamlamıştır. Bishop Roy’un beyninin bağlantıları ile oynayıp bu ağa girebileceklerini söyler. Ama doktor bir tarihte icat ettiği makinesini almaları için oğlu ve Dunham’ı eski evlerine gönderir.
Sonra işlemleri başlatırlar. Amaç ağın geçtiği yeri Roy’un işitsel merkezine kaydırmaktır. Bunu başarırlar ve Roy Latince bir şeyler söylemeye başlar. Bu sözlerden bir saat sonra bir takas olacağı anlaşılır ve hemen baskına gidilir.
Adamları basarlar biri kaçarken yakalanır elindeki çanta alınır fakat adam kendiniSonra her şey çözülür. Dunham kadının ortağının veda sırasında avucunu keserek bir şey aldığını keşfeder. otobüsün altına atar.
Broyles kadının avucundan alınan şeyi, ne olduğunu bulmak için NSA’ye gönderdiğini söyler.
Son sahnede Broyles, Nina Sharp’ın yanında görülür. Ne idüğü belirsiz maddeyi ona teslim eder. Bu bölüm de bu sahneyle sona erer.


------------------------------------------------Fringe - Sezon 1 Bölüm 4: The Arrival
Bölüm Adı: The Arrival
———–

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Nestor Serrano (Henry Jacobson), Michael Kelly (John Mosley) and Michael Cerveris (The Observer/Gözcü)
———–

Konu: New York yakınlarında, inşaat yapım yerinde patlama sonrasında ortaya çıkan garip silindir şeklindeki nesne ekibimiz tarafından araştırılmaktadır. Fakat, patlamanın olduğu yerdeki bu silindire hiçbir şey olmamamıştır. Bunun üzerine Olivia, bu olay ile diğerler olaylar arasındaki bağlantıyı ortaya çıkartmaya çalışacaktır.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -

Bu bölüm bir lokantada açılır. Saçları ve kaşları olmayan bir adam lokantada oturmakta yemeğini beklerken bir şeyler not etmektedir. Ardından lokantanın karşısındaki inşaatta bir patlama olur. Bu adam olay yerine gidip telefonunu açar ve şöyle der; “Gerçekleşti.”
Bir sahne sonra Peter, babasından bıktığı için artık bu işi bırakmak istediğini söylemek üzere Dunham’ın ofisine gider. Ama son bir iş süresi daha kalmak için ikna olur.
Ardından Broyles ekibi toplar ve onlara patlamaya neden olan şeyi gösterir. Kalın bir matkap ucunu andıran, yaklaşık bir metrelik silindirimsi bir şeydir bu. Dr. Bishop bunun katı iridyum olduğunu söyler. Oradaki çalışanlar da 2 ve 4 Mhz’de sinyal yaydığını söyler. Broyles, bu şeyin aynısının 1987′de de görüldüğü için Dunham’dan Henry Jacobson’ı görmesini ister.
Jacobson ona bu şeyi bir asker üste bulduklarında bir nevi uydu parçası sandıklarını ama sonra yer altına inip çok şiddetli şekilde patladığını ve sonra yok olduğunu söyler.
Madde, laboratuarda iken ilk tutulduğu yere bir adam tarafından saldırı düzenlenir. Bu adam oradan birini esir alır ve bir çeşit makineyle kafasındaki bilgilere sızar. Böylece silindirin nereye götürüldüğünü öğrenir.
Bu sırada Dunham’a bir telefon gelir. Açtığında John’un ismini söylediğini duyar. Ama sonra telefon kapanır. Kayıtlara baktığında ona gelen böyle bir arama bulunmamaktadır. Dr. Bishop laboratuarda incelemeye devam ederken, eskiden devletin onlardan yer altından ateşlenebilen ve hedefini vurabilen torpidolar üzerinde çalışmalarını istediğini söyler. Bu esnada fotoğrafları inceleyen Dunham, bir kel adam görür.
Bu kel adamı iki hafta önce çekilen başka bir fotoğrafta da görmüştür. Ama işin garibi ilk gördüğü fotoğraf 1987′de çekilmiştir.
Olivia Dunham bunun üzerine hemen Broyles’a gider. Broyles onu 3 senedir araştırdıklarını ama hâlen bir şey bulamadıklarını söyler. Bu adamın Düzen ile ilgili olaylarda bir nevi Gözlemci rolünü üstlendiğini söyler.
Silindirin peşinde olduklarını anlayan Dr. Bishop laboratuardan kaçıp gider. Sonraki sahneden gördüğümüzde bir yerde kel adamla karşılık oturuyordur. Kel adam ona silindiri sakladığı için teşekkür eder, çünkü o ona dokunamıyordur. Zamanı gelince bütün cevapları alacağını söyler Dr. Bishop’a.
Bu esnada baskın yapan adam, bu sefer de Jacobson’ı yakalamıştır. Ondan da istediğini öğrendikten sonra onu öldürür. Dr. Bishop bulunduktan sonra olanları anlatması için sorguya çekilir. O kel bir adamla buluştuğunu söyler ama silindiri sakladıkları yeri söylemez bunun üzerine oğluyla münakaşaya girerler. Peter oradan çıkıp laboratuara gider. Ama laboratuarda onu bekleyen biri vardır. Jacobson’u öldüren adam Peter için gelmiştir.
Onu kaçırır, bunu haber alan FBI babasına haber verir. Babası Peter’ın silindirin yerini ona söyleyeceğini söyler. Peter’ın silindirin yerini bilmese de söyleyeceğini söyler.
Adam gerekli bilgiyi almıştır. Bir mezarlığa gelirler. Kazarlar ve silindiri bulurlar. Bu sırada Dunham da olay yerindedir. Biraz çatışma yaşanır. Kovalamaca esnasında Peter kel adamı görür ve onun garip bir şekilde düşüncelerini okuduğunu görür. Kel adam Peter’ı vurarak kaçar.
Peter hastaneden çıktığında hiçbir yere gitmeyeceğini çünkü bu olan bitenin ardındakileri öğrenmek istediğini söyler.
Walter, Peter’a oteldeyken, eskiden yaptıkları bir kaza ile ilgili bir gerçeği anlatır. Kaza yaptıklarında onlara birinin yardım ettiğini ve onun da bu kel adam olduğunu söyler. İlerde kendilerinin de ona yardımı dokunacağını belirtmiştir. Bugün yaptıklarını o iyiliğinin karşılığında yaptığını söyler.
Son sahnede ise Dunham evinin mutfağında dolanmaktadır. Arkasını dönüp baktığında John Scott’ı görür ve bu bölüm de burada sona erer.

------------------------------------------------
Fringe - Sezon 1 Bölüm 5 - Power Hungry
Bölüm Adı: Power Hungry
———–

Yayın Tarihi: 14 Ekim 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Ebon Moss Bachrach (Joseph Meegar), Max Baker (Jacob Fischer), Mary Louise Burke (Flora Meegar) ve Diane Davis (Bethany)a
———–

Konu: Ekibimiz, elektirikle ilgili projeler üzerinde çalışan ve aynı zamanda elektirikle ilgili ölümlerin odak noktası bir adamı ve yaptıklarını araştıracak.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!ÖZET: 
Bölümümüz, Joseph Meegar adlı kişinin uyanması ile başlıyor. Annesinin “Geç kalacaksın” nidalarıyla
uyanan Meegar, saate baktığında 12:00 olduğunu görüyor. Bu biz izleyicilere anlamsız geliyor tabii ki başta.
Sonra Meegar’ın ateşini ölçüp bir deftere not ettiğini görüyoruz. Defterde önceki günlerin dereceleri de mevcut.
Annesinin azarlamalarını işittikten sonra işe giden Meegar’ın işyerindeki dolabında bir ilan gözümüze çarpıyor. “Potansiyelinizi açığa çıkarın”
Biraz sonra Meegar telefonundaki kızın resmine bakarken amirine yakalanıyor ve
ondan da azarı yiyor. Sinirlendiğini gözünden anladığımız Meegar’ın elindeki barkot aleti bozuluyor. Ve amirinin söylediklerinden
anladığımızı üzere bu Meegar’ın elinde bozulan 2. barkot makinesi.
Sonra Meegar elinde bir teslimat ile telefonunda resmi bulunan kızın yanına gidiyor. Kız sekreter ve Meegar da ona âşık. Meegar kızla muhabbeti
kurduğu sırada iş yerinden biri yanaşıp kıza bugün dışarı çıkıp çıkmayacaklarını soruyor, kızın cevabı olumlu olunca, Meegar yine sinirleniyor.
Kızın önündeki bilgisayar teklemeye, bozulmaya başlıyor. Meegar yine bir acayiplik olduğunu sezerek binadan çıkmak için asansöre gidiyor.
Tam asansör kapısı kapanacakken kız da, bilgisayar için bir tamirci bulması gerektiğini söyleyerek asansöre giriyor.
Asansör inmeye başlarken, Meegar telefonunu düşürüyor ve kız yerden almak için eğildiğinde kendi fotoğraflarını görüyor. Bu sırada Meegar
yine bir duygu yoğunluğuna bürünüyor. Ve asansör aşağı doğru hızla inmeye başlıyor.
Sonunda asansör zemin kata çakılıyor. İçeri baktığımızda Meegar’ın kurtulduğunu diğer herkesi öldüğünü görüyoruz. Meegar olay yerinden kaçarken y
anından geçtiği bütün arabalar tek tek çalışmaya başlıyor.
Sonra Liv’in Charlie’ye John’u gördüğünü söylediği sahneyi izliyoruz. Bunu söylüyor çünkü Charlie’ye güveniyor. Charlie sohbet sonunda ona bir tavsiyede bulunuyor ve
buna karşı koymamasını kendi içinde suçluluk hissetmemesini söylüyor.
Birkaç sahne sonra her bölümde olduğu gibi ekip olayı araştırmak için toplanıyor. Broyles hepsine bilgileri veriyor. Birkaç sene önce de
Tokyo’da bir trenin hızlı bir şekilde gara girdiğini bunun halka insan hatası olarak açıklandığını hâlbuki ardında nedeni bilinmeyen bir güç dalgalanması
olduğunu söylüyor.
Ekip olay yerine gidiyor. Dr. Bishop asansörde biraz inceleme yaptıktan sonra bu insanların çarpıldığını söylüyor.
Liv’in boynundaki kolyeyi istiyor. Onu elinde tutup asansörde biraz
gezdirdikten sonra kolye bir yerde, havada asılı kalıyor.
Dr. Bishop bunun nedenini asansördeki insanları çarpan her neyse ondan arta kalan enerjinin
kolyeyi taşıdığı şeklinde açıklıyor.
Asansördeki bir cesedi ve kişisel eşyaları alıp laboratuara gidiyorlar. Burada bir yandan çalışıp bir yandan da diğerlerini bilgilendiriyor Dr. Bishop.
Eskiden devlet adına bir projede çalıştığını ve bu projede güvercinlerde insanların izini sürebilmeleri için değişiklik yapmaya çalıştıklarını söylüyor.
İnsanların da parmak izleri misali bir elektromanyetik imzası olduğunu ama bunun, güvercinlerin izlerini sürebilmesi için yeterince güçlü olmadığına değiniyor.
O yüzden insanlar üzerinde bu alanı güçlendirmek için deneyler yaptıklarını söylüyor. Ama bazı yan etkiler yüzünden deneyin yarıda kaldığını söylüyor.
Sonra muhtemelen bu olayın eski deneyleri devam ettirip insanların alanlarını güçlendirdikleri için olduğunu ve bu olaya bir insanın
sebep olduğunu söylüyor.
Meegar asansörde olanlardan sonra iş yerine gidip patronuyla takışıyor ve patronunun kolu bir makinede parçalanıyor.
Bir sahne ardından Broyles, Liv’i geç vakitte çalışırken buluyor ve konuşuyorlar. Broyles Liv’e insanlar üzerinde deney yaptığı için aranan bir adamdan bahsediyor.
Adamın adı Dr. Fishcer. Konuşma bittikten sonra Liv çalışırken elektrikler kesiliyor ve bazı sesler geliyor. Liv kalkıp sese doğru ilerlerken karşısına yine John Scott çıkıyor.
Korkan Liv sendeleyip yere düşüyor. Ama John ona sakin olmasını yardım etmek için geldiğini ve asansörün düşmesine neden olan adamı Dr. Fischer bulmadan önce bulması gerektiğini söylüyor.
Ona ihanet etmediğini, onu hep sevdiğini ve bunu ona kanıtlayacağını söyleyip gidiyor.
John gidince, Liv’in gözüne asansörde bir şey çarpıyor. Sonra çakılan asansördeki ağırlık verilerini karşılaştırıp kaza öncesi ve sonrası yaklaşık 75 kiloluk bir fark olduğunu
ve birinin sağ çıktığını saptıyor. Bunu ekibiyle paylaşıyor ve bu adamı derhal bulmaları gerektiğinde karar kılıyorlar.
Bunu yapmak için küçük olayları incelemeye karar veriyorlar. Sistem kesintisi, kapıların açılıp kapanması vs. gibi küçük olayları.
Meegar’ın iş yerinde amirinin kolunun sıkışması olayı FBI’a intikal edince, Meegar’ın iş yerinin ismi öğrenilmiş oluyor. “Biocoastal Parcel”
Asansör kazası olan binanın ziyaretçi defteri ile karşılaştırıldığında bu olaylara sebebiyet verenin Meegar olduğu anlaşılıyor
Bu esnada Meegar eve dönüp annesine ona yapılan bir deneyden bahsediyor ve bir hata yaptığını söylüyor.
Annesiyle girdiği tartışma yüzünden annesinin kalp pili bozuluyor ve anne ölüyor.
Hemen sonra, Dr. Fischer Meegar’ın evinin önünde beliriyor ve onu uyuşturup kaçırıyor.
Ardından eve gelen FBI ölen anne dışında kimseyi bulamıyor.
Ardından dizinin başında bahsedilen deneye başvurmaktan başka bir çaresi kalmıyor ekibin: Meegar’ı yaydığı elektromanyetik alan sayesinde
güvercinleri kullanarak bulmak.
Bunun için Meegar’ın manyetik imzası gerekiyor. Dr. Bishop kasetlerin manyetik alana maruz kaldığında sürekli manyetize halde
kaldığı teorisinden yola çıkarak asansörde yanmış şekilde bulunan (muhtemelen Meegar’ın) kasetçalarını alıyorlar. Kasetteki müziği atıp
sadece Meegar’ın manyetik imzasını bırakıyorlar.
Hemen sonra Dr. Bishop posta güvercinlerini bu manyetik izi takip etmesi için programlıyor.
Kuşları salıyorlar ve onlara taktıkları GPS çipi sayesinde nerede olduklarını takip edebiliyorlar.
Bu esnada Dr. Fischer Meegar üstünde bir takım deneyler yapmak meşgul bir haldedir. FBI kapılarına geldiğinde
Fischer yardımcısına Meegar’ı kaçırmasını söyler. Ama Meegar kurtulur. Polis hepsini yakalar.
Olay çözülmüştür. Liv ile Dr. Bishop laboratuarda otururlarken Dr. Bishop; “John’u görüyorsun değil mi?” diye sorar Liv’e.
Liv bunların bir halisünasyon olup olmadığını söyler. Buna cevaben Dr. Bishop “Hayır, muhtemelen tanka girdiğin zaman
John’un bilinçaltına seninkinin üstüne bindi. Onun anılarını, deneyimlerini, düşüncelerini paylaşıyorsun” der.
Bilincinin onu kovmaya çalıştığını söyler.
Bu konuşmanın ardından evinin yolunu tutan Liv’in karşısına yine John çıkar. Onu bir hücreye götürür. Burada bir sürü resim ve dosya vardır.
Broyles o dosyalarda Dr. Fischer’ın deney yaptığı 7 kişinin bilgileri ve Liv ile ilgili bir kutu olduğunu söyler.
Liv kutuyu açtığında, bir yüzük ve birkaç fotoğraf bulur. Yüzüğün içinde “Always” (Her zaman) yazıyordur.
Bu John’un Liv’i her zaman sevdiğinin bir kanıtıdır.

------------------------------------------------


Fringe - Sezon 1 Bölüm 6: The Cure

Bölüm Adı: The Cure
———–

Yayın Tarihi: 21 Ekim 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Chris Eigemann (David Esterbrook), Marjan Neshat (Claire Williams), Alok Tewari (Dr. Nadim Patel), Maria Dizzia (Emily Kramer), Robert Eli (Ken Williams), Lisa Emery (Paula Kramer) ve William Hill (Marty Pitts)
———–

Konu: Ekibimiz, bu bölümde, uzun bir süre önce kaybolmuş bir kadının yeniden ortaya çıkmasını araştıracak. Fakat, bu kadın bu süreç içinde bazı değişikliklere uğraşmıştır ve tanıştığı insanlara birtakım sıradışı şeylerle acı vererek ölümlerine yol açacaktır. Olay yeri incelemelerinde ise göze çarpan en büyük ipucu, yüksek oranda radyasyonun tespit edilmesidir.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -


Bu haftaki The Cure adlı bölüm, bir arabanın arkasından yol ortasına bırakılan kadının bir lokantaya girmesiyle başlar. Polis kadından şüphelenip onu merkeze götürmek isterken kadın sinirlenir ve lokantadaki herkes gözlerinde kan gelmiş şekilde ölür.


Olay yerine gelen bizim ekip, cesetlere baktıklarında, ortamda ve ölenlerde radyasyon olduğunu ama bu kadında diğer kurbanların yaklaşık 3 katı miktarda radyasyon olduğunu saptarlar. Ayrıca kadının kafası da patlamıştır. Kadına baktıklarında iyileşme sürecine giren Bellini Lenfositi adlı bir astalık taşıdığını görürler.


Cesedi laboratuara araştırmak için götürürler. Ajan Dunham, sonrasında bu kadının (Emily Kramer) doktoruna gider. Dr. Patel. Dr. Patel ona hiçbir şeyden haberi olmadığını söyler. Ona hiç radyasyon tedavisi uyguladınız mı sorusu üzerine hayır cevabını verir.


Laboratuarda olayını araştıran ekip, bazı şeyler bulur. Dr. Bishop cesette bazı enjeksiyon izleri bulur. Ayrıca bu kadının bir deney ürünün olduğunu ve test edilmek üzere salındığını iddia eder. Ve kadına şırınga edilen bu maddenin onu ve diğerlerini öldürdüğünü söyler.


Bu esnada Ajan Dunham başka bir haberle sarsılır. Çünkü aynı hastalığı taşıyan başka bir kadın daha kaçırılmıştır. Claire Williams. Dunham’ın iyice sinirleri bozulur. Claire’in kocasına giderler ve Emily Kramer’i tanıyıp tanımadığını sorduklarında hayır cevabı alırlar. Hastalık yüzünden hayatlarınını mahvolduğunu ama sonra bir mücize gerçekleştiğini ve karısının iyileşmeye başladığını söyler. Ama şimdi kaçırılmıştır.
Aynı esnada Claire Williams’ın tutulduğu yer. Radyasyon kostümü içinde bir kadın Claire’in yattığı yerdeki seruma bir ilaç karıştırır. Bu ilacın onu iyileştireceğini söyler. Sonra bir tane daha karşıtırır ve bunun da kendisini özel yapacağını söyler. Sonra iğneyi yapan kadın dışarı çıkar ve yanına bir adam gelir. Deneğin özelliklerinin uygun olup olmadığını sorar ve olumlu yanıt alır. İlk kadının sadece deneme olduğunu bu kadının önemli olduğunu söyler.
Bu sırada laboratuarda çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. Lokantadakilere ne olduğunu anlamak için bir deney yaparlar ve şu sonuca ulaşırlar;
Kadının kanında bulunan mikrokapsüller kadını iyileştiren şeylerdi ama bir şekilde bu kapsüllerin aynı anda patlamasıyla kadın bir mikrodalga fırın görevi görerek mikrodalga salınımı yapmış ve olay bu şekilde olmuştur.
Sonra Dunham ve Peter, Emily’nin ailesinin evine giderler ve annesinden Emily’nin sonra kaçırılan Claire Williams ile arkadaş olduğunu öğrenirler. Claire’in kocasının yalan söylediğini anlayan Dunham nedenini öğrenmek için oraya gider. Adam radikal bir tedavi bulduklarını, FBI bunu engellemesin diye kimseye söylemediklerini söyler. Ve Dr. Patel’in onlara önayak olduğunu söyler.


Dr. Patel’in de yalan söylediği anlaşılmıştır. Dr. Paterl’in yanına giden Dunham bir isim öğrenir. Intrepus. Ama bir şeye de şahit olur. Dr. Patel’in kendisini öldürmesine.


Artık Intrepus’un ilaç araştırman bölüm şefi olan David Esterbrook hedeftir. Birçok aykırı ar-ge işleri yaptığı bilinir. Dunham bunu kanıtlamak için Esterbrook’a yanaşır ama bir şeyler bulamamakla kalmaz ayrıca tehdit de işitir.


Sonra Dunham’ın doğumgünü olduğunu ve kötü bir anısını öğrenen Peter, Esterbrook’un Claire’i tuttuğu yerin adresini öğrenmek için Massive Dynamic patroniçesi Bayan Sharp’a gider. Sharp bunu söyleyeceğini ama karşılığında gün geldiğinde ondan bir iyilik isteyeceğini söyler.


FBI Peter’ın aldığı adrese baskın düzenler ve Esterbrook’u insanları bombaya çevirme girişimlerinden hapse tıktırır.
------------------------------------------------

Fringe - Sezon 1 Bölüm 7: In Which We Meet Mr. Jones

Bölüm Adı: In Which We Meet Mr. Jones
———–

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Billy Burke (Lucas Vogel), Jared Harris (David Robert Jones) Kenneth Tigar (Johan Lennox), Chance Kelly (Mitchell Loeb), Trini Alvarado (Jessica/Samantha Loeb), John Boyd ve (Ian Spencer)
———–

Konu: Gizemli ve ölümcül bir parazit, ölmek üzere olan bir FBI ajanının iç organlarına buluşır. Ajan Olivia Dunham, daha evvelden bu tür şeyle karşılaşan bir mahkumu sorgulamak ve bilgi almak için Almanya’ya gider.
———–Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -


Bu bölüm bir kamyonete FBI ekiplerinin yaptığı baskınla başlar. Ama kamyonete yapılan baskın sonucu içinde sadece oyuncak ayılar bulunur başka bir şey yoktur. Operasyonun şefi, Broyles’a ayrıntıları anlatmak için büroya gelir. Konuşurlarken operasyon şefi Ajan Loeb yere yıkılır. Heme hastaneye kaldırılır. Kalbini açmaları gerekir, açtıklarında ise kalbe sarılmış, canlı bir şey bulurlar. Hemen Dr. Bishop ve ekibi çağırılır. Ajan Loeb laoratuara götürülür. Karısı ne olup bittiğini anlamak ve onlara Loeb’un birkaç eşyasını getirmek
için laboratuara gelir. Dr. Bishop asalak olarak tanımladığı bu şeyin DNA örgüsünü çıkarır ve orada sürekli kendini tekrar eden bir diziye rastlar. Astrid bunun Sezar şifresi olabileceğini ve bu 3 harflik tekrar eden dizinin Z-F-T olabileceğinde karar kılarlar. Olivia bu 3 harfi John Scott’un dava dosyalarının birinde de
görmüştür.


Bunu Broyles’a söyler. Broyles onu Almanya’da tutuklu olan birinden bahseder. David Jones biyoteknoloji dalında uzmandır ve Loeb’a yardım edebilecek bir kişidir.


Olivia tüm karşı çıkmalara rağmen Almanya’ya gider. Ama Jones sadece Joseph Smith adlı kişiyle konuşabilirse yardım edeceğini söyler.
Tam o esnada Ajan Charlie Z-F-T’ye ait yerel bir bağlantı bulduğunu Broyles’a haber verir. Bu yerel bağlantı da Joseph Smith’tir. Olivia bunu öğrendiğinde Peter’a o adamı canlı ele geçirmelerini sağlamasını söyler. Peter olay yerine ulaşınca onu içeri almazlar ve Joesph Smith de kaçarken kafasından vurulur ve ölür.


Dr. Bishop bu durumda Joseph’in kafasından bilgileri alabileceğini söyler Onu David Jones’a göstermeden aracı sayesinde konuşturma yoluna giderler.
Olay şudur: Deney mekanizmasında Peter’ın aracılığı ile dışarıdan sorulan bir soru ölmüş olan Joseph’e aktarılacak, Joseph’ten imgeleme ya da görüntü yoluyla alınacak cevap Peter’a iletilecek Peter da bunu dillendirecektir.
David Jones, aracı ile konuşmayı kabul eder. Ona tek soru hakkı verilir. David Jones sorusunu sorar “Beyefendiler nerede yaşar?” Joseph’in kafasından vurulması nedeniyle uzun uğraşlardan sonra son anda cevap alınır. David Jones da onlara Loeb’u kurtaracak reçeteyi verir.


Loeb kurtulur, hastanede karısıyla hasret gidermektedir. Sonra hastanede hiçbir FBI ajanı kalmayınca, Loeb karısına işe yarayıp yaramadığını sorunun cevabını alıp almadıklarını sorar.
Kadının cevabı olumludur.


------------------------------------------------

Fringe - Sezon 1 Bölüm 8: The Equation
Bölüm Adı: The Equation
———–

Yayın Tarihi: 18 Kasım 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Charlie Tehan (Ben Stockton), Gillian Jacobs (Joanne Ostler), Bill Sadler (Dr. Bruce Sumner), Randall Duk Kim (Dashiell Kim) ve Adam Grupper (Jeremy Stockton)
———–

Konu: Genç müzik dahisinin biri tarafından kaçırıldığının ortaya çıkması ile bu olay Walter’ın akıl hastanesinde odasın paylaştığı bir arkadaşıyla ilişkinlendirilir. Peter ise bu durum karşında, olayı aydınlatmak için Walter’ın yeniden akıl hastanesine gidip arkadaşıyla görüşmesini ister.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -

Bu bölüm bir baba-oğulun yolda giderken arabası bozulmuş bir kadına rastlamaları başlar. Kadın arabanın bozulduğunu söyler, adam kaputu açıp baktığında motorda 2 tane yeşil ve kırmızı yanıp sönen ışık görür. Onlara bakakalır. Sonra arkasından bir el adamı dürter. Adam şok halindedir. Etrafına bakar, kadın, araba ve oğlu gitmiştir.
Olay FBI’a intikal eder. Broyles ekibe bu tip bir olayın daha önce de olduğunu ve kurbanların aynı kadının
tarifini verdiğini söyler. Eski kurbanların hepsi akademisyendir ve tekrar bulunduklarında akıl sağlıklarını kaybederler.


Walter bunun yeşil ve kırmızı ışık olduğunu anlar, ama bunu nerden bildiğini ona eskiden kimin söylediğini hatırlayamaz. Olivia kaçırılan çocuğun (Ben) babasına gider. Diğer kaçırılanların akademisyen yani bir alanda uzman olduğunu söyler. Babası duraklar ve oğlunun da müzikte uzman olduğunu söyler. Geçirdiği bir kaza sonucu komaya girmiş, komadan çıkmasıyla bu yeteneği geliştirmiştir. Usta bir piyano sanatçısı olmuştur. Besteler yapmaktadır. Ama bir bestede takılıp kalmıştır. Bir türlü sonun getiremez.
Walter, ona yeşil ve kırmızı ışıktan bahseden adamın, akıl hastanesindeki eski dostu Dashiell Kim olduğunu hatırlar. Onunla konuşmak için Walter eski hastanesine geri dönmek zorunda kalır. Ama Kim, olayı hatırlayınca çılgına döner ve tek söylediği kırmızı bir kaleye götürülüp zindana atıldığıdır.
Çizilen robot resimlerden bir kimlik teşhisi yapılır ve kadının adının Joanne Ostler olduğu belirlenir. Ama Peter bunun sahte bir isim olacağını tahmin edip kendi kıstaslarında veritabanında bir arama yapar ve Joanne Ritz ismine ulaşır.


Dashiell Kim de zamanında bir formül üstünde çalışmış ama onu bir türlü tamamlayamamıştır. Walter ve Peter bir varsayımda bulunur ve formüldeki değerleri notaya döktüklerinde bunun Ben’in yapmaya çalıştığı beste ile aynı olduğunu görürler. Yani bir şey tamamlanmak isteniyordur.
Kim’in kırmızı kale diye tabir ettiği yer bulunur ve içeri girildiğinde Ben oradadır. Ama kadın ellerinden kurtulur. Kadın formülün tamamlandığını ve işe yarayıp yaramayacağına bakmalarını söylemek için bir adamın yanına gelir. Adam bir çelik kasanın içine elma koyup kilitler. Formülün sayılarını bilgisayara girer. Bir makine çalışır adam elinin kasanın arka tarafından içeri sokar ve kasa kapalıyken elmayı almayı başarır.


Formül işe yaramıştır…


------------------------------------------------

Fringe - Sezon 1 Bölüm 9: The Dreamscape

Bölüm Adı: The Dreamscape
———–

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Ptolemy Slocum (Mark Young), Yul Vazquez (George Morales), David Vadim (Michael Kelly) ve Susie Misner (Tess Amaral)
———–
 
Konu:Bir Massive Dynamic çalışanı, halüsinasyonel olarak kelebeklerin saldırısına mağruz kalır ve onlardan kaçmak isterken açık olan pencereden atlar ve ölür. Bu durum karşısında ekibimiz olayı soruşturmak üzere hareket eder. Olivia’nın bilinç altında olan Ajan John Scott, bunun “düzen”in çözümlenmesinde faydalı olacağını söyler fakat Olivia, Ajan John Scott’ın bilinçaltından kendisini kontrol etmesi önlemek ister. Bu arada, Peter geçmişindeki bazı düşmanlarıyla anlaşmalar yapacaktır.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -

Bu bölümümüz Mark Young adlı bir çalışanın şirketine bir sunum yapmak için gelmesiyle başlar. Sunumu başarıyla yapar sonra sunum odası boşaldıktan ve bu yalnız kaldıktan sonra güzel bir kelebek gelir yanına. Biraz uçuştuktan sonra hızla adamın yanından geçip bir kesik oluşturur. Sonra bir daha yapar. Adam kelebeği öldürür ama kelebek yeniden dirilir. Sonra birçokları gelip Mark’a saldırır. Mark da kendini camdan aşağı bırakır.
Olay yerine gelen bizimkiler durumu anlamaya çalışır. Dr. Bishop her yaranın normal olduğunu ancak bu kesiklerin bu düşüşe uymadığını söyler. Onu laboratuara götürdüklerinde kesiklerin kemiğe kadar indiği görülür.
Geceleyin Dunham yatmaya hazırlanırken bilgisayarını kapatıp yatağa doğru gider. Ancak bilgisayar bir süre sonra kendiliğinden açılır. Bir e-posta gelmiştir. John Scott’tan. Scott ona bir adres verir. Dunham bu adrese gider ve bir kutuda birkaç karakurbağası bulur. Bunları laboratuara yollar. Dr. Bishop olayı çözer. Bu kurbağalar psikoaktif bileşim salgılayan türlerdir. Bu bileşim belli bir değişime uğratıldığında güçlü bir halüsinojen görevi görmektedir. Direk olarak beynin korku merkezi olan amigdala’ya etki ediyor. Yani Mark kesikler aldığına dair bir halisünasyon görmüş beyni de bunu gerçeğe dönüştürmüştür. Yani ona bu ilacı verenin katil olduğuna karar kılarlar.


Dunham, John’un anılarından ipuçları yakalamak için tekrar tanka girmeyi ister. Dr. Bishop bunun tehlikeli olduğunu söylese de Dunham ısrarcıdır. Tanka girdiğinde anılarında bir restorana girer. Kendisi ve John orada ilk randevularındadırlar. Gerçek Dunham, hayal Dunham kalktıktan sonra masada John’un karşısına oturur. Tabii ki John onu görmez, ama kadın Makr Young öldürüldü deyince John ona bakar. Ama Dr. Bishop bunun olamayacağını söyler ve onu başka bir anıya gönderir. Burada John Scott, bir Latin, bir Siyahî ve de Mark Young konuşuyorlardır. John Scott diğer iki adam gittikten sonra Siyahî’yi öldürür. Şimdi gerçek hayatta tek sağ kalan Latin’dir.
FBI onu bulur peşine düşer ve yakalar. Adam Olivia Dunham’a her şeyi anlatacağını ve yılanın başının Massive Dynamic olduğunu söyler. Tam koruma ve hastaneden çıkarılmak ister. Sonrasında Latin hastanede kendi kendine boğazı kesilerek ölür. Mark Young’da bulunan maddeden Latin’e de verilmiştir. Hem de hiç kanıt bırakılmadan.


------------------------------------------------Fringe - Sezon 1 Bölüm 10: SafeBölüm Adı: Safe
———–

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2008
———–

Oyuncu Kadrosu: Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), John Noble (Walter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles), Kirk Acevedo (Charlie Francis), Mark Valley (John Scott), Blair Brown (Nina Sharp) ve Jasika Nicole (Astrid Farnsworth)
———–

Konuk Oyuncu Kadrosu: Chance Kelly (Mitchell Loeb), Paul Fitzgerald (Ryan Eastwick), Jared Harris (David Robert Jones), Angel David (Raul Lugo), Vince Cupone (Evan McNeil), Brian Cromwell (Robert Norton) ve James Frain (Kohl)
———–
 
Konu: Bu bölümde ekibimiz, bir banka soygunu araştırmak için olay yerine giderler. Ortaya çıkan durum ise son derece gariptir, bir soyguncu duvara gömülü bir şekilde ölü olarak ayakta durmaktadır.


Aşağıdaki metin, bölümle ilgili SPOILER içermektedir. Eğer, bu bölümü izlemediyseniz lütfen OKUMAYINIZ!


- ÖZET -Bu bölüm bir banka soygunu ile başlar. Banka Philadelphia’dadır. Yalnız hırsızlar farklı bir tür hırsızdır.
Bu soyguncular 7. bölümde kullanılan kasanın bir duvarının içinden geçilmesine olanak veren aleti kullanırlar. İçeri girip 610 no’lu kasayı alırlar. Yalnız kaçarken bir elemanları duvarda sıkışıp kalır. Grubun başı da onu kafasından vurur.


Broyles önceden 2 banka soygununun daha yapıldığını söyler. Her seferinde sadece bir kasa çalınmıştır. Olivia duvardaki adamı yakından tanıdığını söyler. Sonra adamın karısına gider, her şeyi anlatır ve bir yemekte ikisinin tanıştığını söyler. Ama kadın o yemekte sadece kendisi Raul Lugo (duvardaki adam) ve John Scott olduğunu söyler. Olivia şok olur. John Scott’ın anıları artık onun anıları haline gelmiştir.


Walter incelemek için Raul Lugo’nun kolunu kesip laboratuara götürür. Bu sırada 7. bölümde alman hapishanesinde karşımıza çıkan Bay Jones yine görünür. Avukatı ona Philadelphia’daki işin başarıldığı haberini verir. Adam avukatından temin etmesi için birkaç şey daha ister.
Dr. Walter Bishop laboratuarda küçük bir deney yaparak diğerlerine olayı anlatır. Küçük bir oyuncak askeri bir kap pirincin üstüne koyar. Asker katı bir zeminde dururcasına ayaktadır. Ama alttan kaba bir miktar titreşim verilince asker pirinçlerin içine çekilir. Hırsızların kullandığı alet de bu mantıkla çalışmaktadır. Yalnız bunun
bir sonucu vardır. Bu işlemde bulunan insanlar radyasyon yüklenmektedirler.
Sonra Olivia ve Peter bir barda otururlarken Olivi ona çalınan kasa numaralarının 233, 377 ve 610 olduğunu söyler. Peter bu sayıların Walter’ın uyurken sayıkladığı sayılar olduğunu anlar. Hemen Walter’a giderler ve acı gerçeği öğrenirler. O kasalar Walter’ındır. Ama içine ne sakladığını bir türlü hatırlayamaz. Bir sonraki kasanın nerede olduğunu da.


Biraz araştırmayla Raul Lugo’nun arkadaşlarının adını öğrenirler. Diğer soygunun nerede yapılacağını Walter’ın bankayı hatırlamasıyla öğrenirler. Ama oraya gittiklerinde kasa alınmıştır, bir çatışma yaşanır ve bir kişi yaralı ele

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !